Lidhje

GM do të investojë 1 miliard dollarë në fabrikat amerikane


Mexican-made Chevrolet Cruze compact models back to U.S. car dealers

Prodhuesi amerikan i automobilëve General Motors tha të martën se do të investojë një shtesë prej 1 miliardë dollarësh në disa fabrika, një reagim i dukshëm ndaj premtimit të presidentit të sapo-zgjedhur Donald Trump për të ringjallur industrinë e prodhimit në SHBA.

Prodhuesi më i madh i automobilëve në vend tha se ka gjithashtu plane për të kthyer mijëra vende pune të teknologjisë informatike në Shtetet e Bashkuara. GM tha se do të krijojë 7,000 vende të reja pune kur vendet e teknologjisë informatike të kombinohen me 1,500 pozicione të reja që lidhen me investimet e planifikuara në fabrikat amerikane. Kompania tha se 450 vende të tjera pune do të krijohen kur të lëvizë prodhimin e akseve për kamionët nga Meksika në Miçigan.

Njoftimi i kompanisë GM vjen pasi presidenti i zgjedhur Trump kritikoi kompaninë në fillim të muajit në Twitter për dërgesat pa taksa të automjeteve nga Meksika në SH.B.A. Javën e kaluar, presidenti i zgjedhur lavdëroi kompanitë Ford dhe Fiat Chrysler për planet për të investuar në SH.B.A. dhe sugjeroi që GM duhet të bëjë të njëjtën gjë.

Shiko komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG