Lidhje

Njerëz në Amerikë - Andi Shallal


Andi Shallal

“Njerëz në Amerikë” është një serial me rrëfime të qytetarëve amerikanë nga pjesë të ndryshme të globit.

Ata rrëfejnë në vetën e parë dhe mund t’ju befasojnë me mendimet, filozofitë për jetën dhe mënyrën se si e përjetojnë demokracinë, lirinë e shprehjes dhe jetën në komunitet.

Çdo episod i këtij seriali u kushtohet njerëzve herë të zakonshëm, herë personalitete publike, por që gjithmonë kanë diçka për të treguar.

I ftuar në këtë episod është Anas Shallal, i njohur thjesht me emrin Andi. Andi është me origjinë irakiane, por familja e tij u vendos në Uashington kur Saddam Husseini erdhi në pushtet dhe për pasojë, i ati diplomat nuk mundi të kthehej më në atdhe.

Ndonëse artist dhe aktivist i njohur i shoqërisë civile, ai u bë sidomos i famshëm si biznesmen, kur hapi restorantin “Busboys and Poets”, një vend ku ka ndërthurur dy pasionet e tij më të mëdha, librat dhe ushqimin.

Andi Shallal
please wait
Embed

No media source currently available

0:00 0:01:55 0:00

XS
SM
MD
LG