Lidhje

Intervistë me z. Blerim Reka, ish ambasador i Maqedonisë në BE


Intervistë me z. Blerim Reka, ish ambasador i Maqedonisë në BE
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:15 0:00

Kriza në Maqedonia është kulminacion i një modeli të gabuar shtetformues në 26 vitet e fundit, i cili tentoi të krijonte një shtet mono-etnik nga një shoqëri multi-etnike, tha për Zërin e Amerikës Blerim Reka, ish ambasador i Maqedonisë në BE. Zoti Reka tha gjithashtu se problem i mprehtë në Maqedoni është kapja e shtetit, mungesa e sundimit të ligjit dhe mungesa e një gjyqësori të pavarur. Në lidhje me angazhimin e faktorit ndërkombëtar në zgjidhjen e krizës, zoti Reka tha se për qetësimin e situatës duhet të ketë një rikthim të pranisë dhe angazhimit amerikan jo vetëm në Maqedoni por edhe në rajonin e Ballkanit perëndimor.

Intervistë me z. Blerim Reka, ish ambasador i Maqedonisë në BE
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:15 0:00

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG