Lidhje

Tiranë: Parlamenti miratoi komisionet e vetting-ut në drejtësi dhe ministrat e rinj


Parlamenti miratoi në seancën plenare të jashtëzakonshme dekretet e Presidentit të​ Republikës, Bujar Nishani, ministrat e rinj të kabinetit Rama dhe shkarkimin e atyre të deritanishëm, sipas marrëveshjes Rama-Basha.

Në vend të zëvendës-kryeministrit Niko Peleshi presidenti dekretoi zonjën Ledina Mandija.

Ministri i punëve të brendshme Fatmir Xhafaj, u pasua nga Dritan Demiraj.

Ministrja e shëndetësisë, Ogerta Manastirliu u pasua nga mjeku Arben Beqiri.

Në postin e ministres së mirëqenies sociale dhe rinisë, Olta Xhaçka, u dekretua Xhulieta Kërtusha.

Ministri i finacave Arben Ahmetaj u pasua nga Helga Vukaj.

Ministrja e arsimit dhe sporteve, Lindita Nikolla u zëvendësua në këtë detyrë nga zonja Mirela Karabina.

Ministri i drejtësisë Petrit Vasili u zëvendësua nga Gazmend Bardhi.

Parlamenti miratoi po ashtu mbrëmjen e të hënës, në një seancë të jashtëzakonshme zgjatjen e afatit të veprimtarisë së Komisionit të Posaçëm të Reformës Zgjedhore si dhe paketën ligjore të propozuar nga Komisioni i Posaçëm i Reformës Zgjedhore.

Parlamenti zgjodhi me këtë rast edhe Avokatin e ri të Popullit.

Në seancë u miratuan listat me përfaqësuesit e opozitës në komisionet rivlerësimit, dhe emërimin e kryetarit të ri të KQZ-së. Klement Zguri dhe emërimin e ish-kryetarit të KQZ-së si një anëtar i thjeshtë i saj.

Kryeministri Edi Rama tha se zhbllokimi i procesit të reformimit të sistemit gjyqësor para zgjedhjeve është një fitore shumëplanëshe për Shqipërinë dhe qytetarët e saj.

Sipas tij, në fund të këtij viti BE mund të pranojë Shqipërinë si anëtare me të drejta të plota, falë këtyre mirëkuptimeve dhe marrëveshjeve të fundit.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG