Lidhje

IREX dhe sfida e lajmeve të rreme


Aleksander Dardeli, IREX Vice-President

Lajmet rreme janë kthyer sot në një problem mbarë-botëror, me pasoja reale.

Por ky nuk është një problem i ri. Janë zhvillimet e vrullshme të teknologjisë që i kanë bërë sot lajmet e rreme më të lehta për t’u përhapur dhe më të vështira për t’u verifikuar. Media sociale gjithnjë e më shumë po i zë vendin shtypit tradicional si burim informacioni.

Organizata ndërkombëtare IREX, është një prej institucioneve të shumta që ka shprehur shqetësim për këtë fenomen, dhe që po realizon projekte për përballimin e tij. Sot të ftuar në studion e Ditarit ishte zëvendës presidenti ekzekutiv për strategjinë dhe zhvillimin e organizatës, Aleksandër Dardeli.

Interviste me z. Aleksander Dardeli
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:45 0:00

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG