Lidhje

”Yjet janë fare pranë" nga Betim Muço, vepra më e mirë letrare në Panairin e Tiranës


Panairi i 20 i Librit Shqip në Tiranë kulmoi sot veprimtarinë pesëditore me disa çmime nga Shoqata e Botuesve Shqiptarë për krijuesit, studiuesit dhe përkthyesit më të mirë, që morën pjesë në të.

Vepra letrare më e mirë për këtë vit u shpall libri “Yjet janë fare pranë” nga Betim Muço, poeti dhe shkrimtari i njohur, që ndërroi jetë gati 3 vjet më parë në Maryland të SHBA, ku jetonte që në vitin 2001.

"Yjet janë fare pranë" ishte i fundit që shkruajti Betim Muço, madje kishte disa faqe pa përfunduar kur ai vdiq në moshën 68-vjeçare.

Poezitë e tij janë përkthyer në disa gjuhë të botës, ndërsa ai njihej edhe si përkthyes në shqip i shumë autorëve që nga Alice Munro, James Joyce dhe Vladimir Nabokov.

Betim Muço botoi shumë shumë vëllime me poezi e prozë, për ndjeshmërinë dhe sinqeritetin e të cilave fitoi disa çmime kombëtare në Shqipëri.

Shoqata e Botuesve Shqiptarë shpalli veprën “Faik Konica” nga Agron Alibali fituese në fushën e studimeve.

Autores Persida Asllani iu nda çmimi i letërisë origjinale e artistike për fëmijë me librin “Unë quhem Musine Kokalari”.

“Lumturia e pritjes” e Carmina V., u vlerësua si përkthimi më i mirë i vitit 2017 Diana Çuli.

Në Panairin e 20 të Librit erdhën 90 shtëpi botuese nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia dhe botues të tjerë shqiptarë në rajon, të cilët sollën një mori botimesh në shqip dhe gjuhë të huaja.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG