Lidhje

Zimbabve, Presidenti Mugabe jep dorëheqjen


Shtetet e Bashkuara po u bëjnë thirrje udhëheqësve të Zimbabves ta udhëheqin vendin drejt një tranzicioni të qetë, duke i lënë hapësirë opozitës dhe popullit të pëcaktojnë të ardhmen e vendit.

Presidenti Robert Mugabe dha sot dorëheqjen, ndërsa Parlamenti kishte filluar një proces për shkarkimin e udhëheqësit 93-vjeçar të vendit, i cili ishte në fuqi prej 37 vjetësh.

Menjëherë pas këtij lajmi që u njoftua nga Kryetari i Parlamentit, jashtë njerëzit u mblodhën për të festuar. Presidentit Mugabe iu kërkua të jepte dorëheqjen javën e kaluar, kur ushtria mori kontrollin e institucioneve shtetërore. Partia e tij i bëri thirrje Mugabes të dorëhiqej.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG