Lidhje

Presidenti turk viziton Greqinë


Greece Turkey Erdogan

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan foli sot mbi nevojën e rishikimit të një traktati të vitit 1923, i cili ndër të tjera përcakton kufijtë e Turqisë me fqinjët e saj.

Komentet e tij u bënë gjatë një takimi me presidentin grek Prokopis Pavlopulos, në fillim të një vizite dy ditore në Athinë.

Presidenti grek Pavlopulos e hodhi poshtë sugjerimin e zotit Erdogan, duke thënë se Traktati i Luzanës nuk ka nevojë "as për ndryshim, as për rishikim”.

Presidenti Erdogan ngriti dhe çështjen e turqve etnikë që jetojnë në Greqi, duke shprehur dyshime në se ata gëzojnë lirinë për të ushtruar besimin e tyre, duke përmendur pakicën myslimane që jeton në krahinën e Trakës.

Pritet që nesër udhëheqësi turk të zhvillojë një vizitë në këtë zonë.

Zoti Erdogan është presidenti i parë turk që bën një vizitë zyrtare në Greqi prej dekadash.

XS
SM
MD
LG