Lidhje

Sulm vetvrasës në Afganistan, gjashtë të vrarë


Zyrtarët afganë thonë se një sulm vetëvrasës të hënën në Kabul la të vrarë dy zyrtarë të zbulimit dhe katër civilë, ndërsa dy të tjerë u plagosën.

Shpërthimi ndodhi pranë një postoblloku në një rrugë të ngarkuar në kryeqytetin e vendit. Duket se sulmuesi kishte si objektiv forcat afgane të sigurisë por goditi një makinë civile, tha zëdhënësi i Ministrisë së Brendshme.

Grupi Shteti Islamik mori përgjegjësi për shpërthimin përmes agjencisë së saj të lajmeve Amaq.

Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Sarah Sanders, tha se Presidenti Trump ishte njoftuar mbi sulmin. Shpërthimi i sotëm vjen një javë pasi Shteti Islamik mori përgjegjësinë për sulmin ndaj objektit stërvitor të Drejtorisë së Sigurisë Kombëtare.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG