Lidhje

Fillimi i Vitit të Ri, japonezët përshëndesin perandorin e tyre


Perandori japonez Akihito u prit të martën me brohoritje nga mijëra dashamirës në Pallatin Perandorak me rastin e fillimit të Vitit të Ri.

84-vjeçari Akihito, i cili vitin e ardhshëm do t’i dorëzojë fronin djalit të tij, përshëndeti dashamirësit gjatë fjalimit të tij të përvitshëm në prani të Perandoreshës Michiko.

Të pranishëm ishin edhe Princi i kurorës Naruhito dhe gruaja e tij.

Fillimi i Vitit të Ri ofron një mundësi të rrallë për publikun japonez që të përshëndesë perandorin në territorin e pallatit të tij. Ngjarja e këtij viti pritej të tërhiqte edhe më shumë njerëz sesa zakonisht për shkak të largimit të pritshëm të perandorit për shkak të moshës dhe problemeve shëndetësore.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG