Lidhje

Shtëpia e Bardhë ndalon ish-këshilltarin Bannon të dëshmojë


Ish-këshilltari i Shtëpisë së Bardhë, Steve Bannon nuk pranoi t’u përgjigjej pyetjeve të ligjvënësve që po hetojnë ndërhyrjen ruse në zgjedhjet e vitit 2016. Avokati i tij tha se arsyeja ishte një udhëzim i Shtëpisë së Bardhë që të mos fliste për këtë çështje. Ky zhvillim erdhi mes njoftimeve se zoti Bannon është thirrur për të dëshmuar edhe nga Prokurori i Posaçëm, Robert Mueller.
Zoti Bannon ishte për orë të tëra të martën përballë Komisionit të Dhomës së Përfaqësuesve për Zbulimin.

"Në thelb ky ishte një urdhër nga Shtëpia e Bardhë për të mos lejuar këtë dëshmitar që t’i përgjigjej pothuajse asnjë pyetjeje për periudhën kur ai ishte në ekipin e tranzicionit, ose pjesë e administratës dhe madje dhe shumë pyetjeve për periudhën pasi la administratën”, tha kongresmeni demokrat Adam Schiff..

"Qëndrimi i avokatit të zotit Bannon ishte se ai donte t’u përgjigjej pyetjeve, por ishte udhëzuar nga Shtëpia e Bardhë që të mos ta bënte një gjë të tillë”.
Sekretarja a shtypit e Shtëpisë së Bardhë u përpoq ta hidhte poshtë pretendimin e kongresmenit, duke thënë se “askush nuk e ka nxitur atë të bëjë gjë tjetër, përveçse të jetë transparent”.
Zoti Schiff tha se parashikon që Bannon të dalë përsëri para komisionit. Ky zhvillim shtron pyetje për përpjekjet e Shtëpisë së Bardhë për të kontrolluar atë që ish-këshilltari i lartë i thotë Kongresit për kohën kur punonte në Shtëpinë e Bardhë.
Ndërkohë gazeta “The New York Times” njoftoi se prokurori i posaçëm Robert Mueller i ka dërguar zotit Bannon javën e kaluar një thirrje për të dëshmuar para një jurie të madhe, që po heton kontaktet e fushatës së zotit Trump me Rusinë.
Zoti Bannon ka vazhduar të shprehë mbështetjen për Presidentin Trump, por duket se ka humbur besimin e tij, pasi ishte cituar në librin e ri “Zjarr dhe Furi” të thoshte se kishte qenë një “tradhëti” dhe “jopatriotike” nga ana e djalit të madh të zotit Trump, Donald Trump Jr. dhe të tjerë në kampin e tij, që të takoheshin me një juriste ruse në mes të fushatës, në një përpjekje për të siguruar prova “inkriminuese” kundër kandidates demokrate Hillary Clinton.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG