Lidhje

Filipine, vullkani: Rritet numri i të evakuuarve, arrin në 4 niveli i rrezikut


This photo taken from a drone shows a column of ash shooting up from the Mayon volcano as it continues to erupt, seen from the city of Legazpi in Albay province, south of Manila

Më shumë se 50 mijë banorë janë zhvendosur ndërsa vullkani më aktiv i Filipineve vazhdon të nxjerrë re të dendura tymi dhe rrëkej lave.

Instituti filipinas i Vullkanologjisë thotë se mali i Mayon-it vazhdon të hedhë sasi të mëdha llave dhe hi në një lartësi prej 600 metrash, nga e marta në mbrëmje dhe deri të mërkurën herët në mëngjes.

Instituti ka ngritur nivelin e alarmit në shkallën katër nga pesë që është më e larta, duke paralajmëruar mundësinë e një shpërthimi të afërt dhe të rrezikshëm. Instituti zgjeroi gjithashtu zonën e rrezikut përreth vullkanit në tetë kilometra.

Mali Mayon, i vendosur më shumë se 300 kilometra nga Manila, është një nga 22 vullkanet aktive të Filipineve. Ai ka shpërthyer të paktën 50 herë. Shpërthimi më i fuqishëm ka ndodhur në vitin 1814, duke groposur nën baltën vullkanike qytetin i Cagsawas-it dhe vrarë mbi 1 mijë persona.

Filipinet ndodhen në atë që njihet si "Unaza e zjarrit", një zonë e prirur për tërmete dhe aktivitet vullkanik.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG