Lidhje

Zonat e lagura dhe zhvillimi urban në Shqipëri


Mbrojtja e zonave te lagura ne Shkoder
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:46 0:00

2 shkurti shënon Ditën Botërore të Ligatinave ( tokave të lagura), ditë kjo që këtë vit i kushtohet ndikimit të tyre për të ardhmen e qendrueshme urbane. Zona bregdetare e Shqipërisë është ndër më të pasurat me toka të lagura, një pjesë e të cilave janë shpallur vitet e fundit si zona të mbrojtura Ramsar, për vetë rëndësinë e tyre edhe në nivel ndërkombëtar. Sot, një grup ekspertës dhe përfaqësues të shoqatave mjedisore, së bashku me Agjencinë e Zonave të Mbrojtura ishin në zonën e mbrojtur Liqeni i Shkodrës, Lumi Buna, Velipojë për të mbështetur mbrojtjen dhe zhvillimin e tyre në shërbim të komunitetit.

Mbrojtja e zonave te lagura ne Shkoder
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:46 0:00

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG