Lidhje

Kosovë, mungesa në tregun e punonjësve të kualifikuar


Kosovë, papunësia dhe tregu i punonjësve të kualifikuar
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:08 0:00

Papunësia vazhdon të jetë një nga problemet më të mëdha në Kosovë, me theks të veçantë te të rinjtë. Por me gjithë shkallën e lartë të papunësisë, sipërmarrjet në Kosovë thonë se po përballen me mungesë të punëtorëve të kualifikuar. Njohësit e këtyre çështjeve tërheqin vëmendjen në mungesën e shkollave profesionale në Kosovë dhe bëjnë thirrje që të rinjtë të përgatiten në bazë të kërkesave aktuale te tregut të punës.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG