Lidhje

Tiranë: Opozita akuzoi kryeministrin Rama për abuzime me pronat në Dhërmi


Partia Demokratike e opozitës publikoi sot disa dokumenta, që provojnë, sipas saj, përzjerjen e kryeministrit Edi Rama në manovrat e përvetësimit të pronave në bregdetin shqiptar. Një përfaqësues i opozitës deklaroi sot se dokumentat e lejes zhvillimore dhe të ndërtimit në pronën e grabitur prej Alket Hysenit, provojnë se Edi Rama është në krye të skemës mafioze për grabitjen e tokave në bregdet.

“Partia Demokratike ka dy dokumenta që provojnë se Edi Rama është pjesë e skemës mafioze për grabitjen e pronave dhe shpjegojnë përse kryeministri ka heshtur deri tani për deputetin e vet Alket Hyseni. Edi Rama, me firmën e tij, ka vendosur dy herë rresht që, në tokat në bregdet të familjes Bua, në Dhërmi, të ndërtohet resort turistik, duke mos marrë parasysh vendimin e Gjykatës për pezullimin e çdo veprimi me pronën” - tha deputeti i partisë demokratike të opozitës, Enkelejd Alibeaj.

Pronat e bregdetit, abuzime në Dhërmi
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:14 0:00

Ai theksoi sot në një konferencë shtypi se deputeti socialist Alket Hyseni ka grabitur në bregdet 11 mijë metra katrorë tokë në bashkëpunënim me kryeministrin Edi Rama nga pronat e familjes Bua në Dhërmi.​ Në kohën e dhënies së lejeve për ndërtim dhe zhvillim pronat ishin pezulluar me vendim gjyqësor, ndërsa deputeti i ri Alket Hyseni drejtonte për paradoks Zyrën Kundër Pastrimit të Parave.

“Dokumenti i parë tregon se Edi Rama, si Kryetar i Këshillit Kombëtar të Territorit, ka firmosur lejen për zhvillimin e kompleksit turistik dhe një vit më pas ka firmosur sërish, për dhënien e lejes së ndërtimit në këtë kompleks për mikun e tij ndërtues Gon Papuli dhe për deputetin e tij, Alket Hyseni. Është e qartë se skema mafioze e grabitjes së tokave në bregdetin ka në krye Edi Ramën dhe për bashkëpunëtor deputetin e tij Alket Hyseni” - tha zoti Alibeaj.

Deputeti socialist Alket Hyseni ishte disa vite më parë kryetar i Task Forcës për të parë tjetërsimin e pronave bregdetare nga Vlora në Butrint, dhe sipas opozitës, ai bëri pikërisht të kundërtën e detyrës, ai vetë bleu me 230 milionë lekë pronën e tjetërsuar me dokumenta të falsifikuara, duke e ditur fare mirë se ajo pronë ishte në proces gjyqësor dhe se qysh nga viti 2015 e deri sot në vazhdim Gjykata e Vlorës vendosi të pezullojë çdo veprim mbi atë pronë.

Por, edhe pas këtij vendimi gjykate, i cili është ende në fuqi, prona kaloi nga fallsifikuesi i parë, tek blerësi Alket Hyseni, e nga ky tek një ndërtue, që, PD e konsideron mik të kryeministrit, i cili u dha leje ndërtimi dhe zhvillimi mbi pronën e një familje të hershme, që endet në gjykata për të drejtat e saj.

Qeveria vendosi të pezullojë transaksionet me pronat bregdetare pas zbulimit të disa raste shkeljesh që u zbuluan në Kavajë, Rrogozhinë dhe Lezhë, për të cilat u kryen në seri arrestimesh.

Autoritetet janë shprehur se kanë nëpër duar disa cështje hetimore me abuzimet në bregdet, ku mendohet se do të bëhet turizëm elitar, ndërsa banorët e hershëm të atyre krahinave po enden gjykatave prej afro 3 dekadash.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG