Lidhje

Reagime pas daljes së Listës Serbe nga institucionet e Kosovës


Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi tha të martën se zhvillimet e së hënës ishin një provokim nga shteti i Serbisë dhe këtë sipas tij e konfirmoi edhe vendimi i Listës serbe për daljen nga institucionet e Kosovës.

Në një komunikatë të zyrës së tij thuhet se "këto zhvillime janë në kundërshtim me angazhimet për dialog dhe për ndërtim të paqes së qëndrueshme në Kosovë, si dhe cenim i përpjekjeve për normalizim të raporteve në mes Kosovës dhe Serbisë".

Presidenti i Kosovës i bëri thirrje palës serbe që të respektojë dhe ruaj frymën e dialogut, ndërsa bëri të ditur se ka biseduar me shefen e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, për nevojën e uljes së tensioneve, dhe vazhdimin e dialogut.

Reagime pas daljes së Listës Serbe nga institucionet e Kosovës
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:32 0:00

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, i cili mblodhi të martën Këshillin e Sigurisë e cilësoi të ngutshëm vendimin e Listës serbe për largim nga qeveria e tij.

“Mendoj që është një paralajmërim i ngutshëm i tyre, i ngutshëm dhe i dëmshëm, nuk bën ashtu. Ne e pamë dje kur nuk ka komunikim të mirëfilltë deri ku mund të shkojnë zhvillimet. Nuk është mirë të testohet durimi i askujt deri në fund, më mirë është t’i kthehemi tavolinës dhe t’i shtyjmë temat së bashku, por njëanshëm nuk mendoj se është në dobi të askujt dhe jam thellë i bindur se do ta gjejmë një gjuhë të komunikimit që punët t’i kryejmë si i ka hije në tavolinë, por jo ashtu, jo njëanshëm jo me mohim”, tha kryeministri i Kosovës.

Kryeministri Haradinaj, tha se veprimet e djeshme nuk kanë qenë të drejtuara ndaj komunitetit serb në Kosovë, por ishin të pashmangshme dhe në pajtim me ligjin.

“Arrestimi i djeshëm i zyrtarit të Serbisë, në këtë rast Marko Gjuric, nuk ishte një veprim i këndshëm ose i pëlqyeshëm prej nesh, por ishte zbatim i ligjit pra i pa alternativë meqenëse hyrja ishte ilegale dhe në këtë rast vlejnë procedurat standard të cilat i kanë zbatuar organet e rendit, policia dhe institucionet tjera me profesionalizëm”, tha zoti Haradinaj.

Lista Serbe, është pjesë e koalicionit qeverisës në Kosovë dhe largimi i saj e lë qeverinë pa shumicën në parlament duke krijuar rrethana të reja në vend, që mund të çojnë në zgjedhje të parakohshme apo rikonfigurim të qeverisë.

Kryeministri Harandinaj, mohoi mundësinë e shkuarjes në zgjedhje të parakohshme, por tha se mbetet i hapur për mundësi të tjera.

“Dorëheqje s’e kam në plan të jap, punën e kam në plan ta vazhdoj seriozisht, ata që e pëlqejnë punën e qeverisë ju shprehi partneritet, ata që shkojnë e hyjnë e dalin nuk kam ndonjë vendim tjetër për ta”, tha zoti Haradinaj.

Zoti Haradinaj e cilësoi të qetë gjendjen në Kosovë pas mbledhjes së Këshillit të Sigurisë, me gjithë tensionet që pasuan zhvillimet e një dite më parë në marrëdhëniet edhe ashtu të tensionuara ndëmrjet Kosovës dhe Serbisë.

Beogradi vazhdon të kundërshtojë pavarësinë e Kosovës, por është përfshitë në një proces bisedimesh në shkëmbim të afrimit më Bashkimin Evropian, i cili e kushtëzon anëtarësimin e saj më një marrëveshje gjithëpërfshirëse për normalizimin e marrëdhënieve.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG