Lidhje

Dhuna në familje dhe barazia gjinore


Dhuna në familje dhe barazia gjinore
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:32 0:00

Në Kosovë janë ngritur shqetësime për mos ndëshkimin e autorëve të dhunës ndaj grave. Sipas autoriteteve vetëm brenda këtij viti janë paraqitur më shumë se një mijë raste të dhunës në familje, ndërsa në një anketë të publikuar nga misioni i Organizatës për Siguri e Bashkëpunim në Evropë dhe zyra e UNFPA-së në Kosovë, thuhet se nëntë për qind e burrave kanë pranuar se kanë ushtruar dhunë fizike ndaj grave të tyre.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG