Lidhje

Pheniani ndryshon tre udhëheqës të rëndësishëm ushtarakë


Agjencia koreanojugore e lajmeve Jonhap tha se tre nga udhëheqësit kryesorë ushtarakë të Koresë së Veriut janë zëvendësuar.

Duke cituar një burim të agjencisë koreanojugore të zbulimit, agjencia Jonhap tha se ndryshimet janë bërë, si nxitje drejt një marrëveshjeje me Korenë e Jugut dhe me Shtetet e Bashkuara, duke theksuar se tre drejtuesit e mëparshëm nuk kishin elasticitetin e duhur ndaj ndryshimit të politikave.

Ndryshimet shihen si një përpjekje e Phenianit për ta bërë ushtrinë koreanoveriore të jetë në sinkron me politikën, në prag të një marrëveshjeje të mundshme për çarmatosjen bërthamore mes Presidentit Trump dhe udhëheqësit Kim Jong Un në takimin e planifikuar për më 12 qershor në Singapor.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG