Lidhje

Mikrosoft njofton sulmin e hakerave rusë


FILE - A man is silhouetted as he walks in front of a Microsoft logo at an event in New Delhi, India, Nov. 7, 2017. Microsoft says it’s uncovered new Russian hacking attempts targeting U.S. political groups ahead of midterm elections in November.
FILE - A man is silhouetted as he walks in front of a Microsoft logo at an event in New Delhi, India, Nov. 7, 2017. Microsoft says it’s uncovered new Russian hacking attempts targeting U.S. political groups ahead of midterm elections in November.

Firma Mikrosoft njofton se hakerë që kanë lidhje me qeverinë e Rusisë u përpoqën të sulmojnë faqet e internetit të dy institucioneve konnservatore amerikane, një shenjë se ata po i shtojnë përpjekjet për të ndërhyrë në zgjedhjet e nëntorit.


Kompania Microsoft tha se i pengoi përpjekjet javën e kaluar duke marrë kontrollin e siteve që hakerët kishin vënë në shënjestër me synimin për të imituar faqet e internetit të Institutit Ndërkombëtar Republikan dhe Institutit Hudson.

Hakerët i ridrejtonin përdoruesit në adresa të rreme, ku pastaj u kërkohej të fusnin emrin dhe fjalëkalimin.

Autoritetet ruse nuk kanë komentuar rreth këtij rasti. Kremlini i ka hedhur poshtë rregullisht akuzat se përdor hakerat për të ndikuar në zgjedhjet dhe opinionin politik amerikan. Moska thotë se akuza të tilla janë pjesë e një fushate anti-ruse për të justifikuar sanksione të reja kundër Rusisë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG