Lidhje

Tiranë: Audio përgjimi Bianku - Biba mbi pronat


Opozita në Tiranë akuzoi qeverinë se është përpjekur të bëjë shantazh gjyqtarit shqiptar në Gjykatën e Strasburgut, Ledi Bianku, për të bllokuar cështjen e pronave të shqiptare, që paraqiteshin atje.

Audio përgjimi Bianku - Biba mbi pronat
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:06 0:00

Akuzat e saj erdhën pasi media Exit.al publikoi pjesë të një bisede mes gjyqtarit Bianku dhe zotit Denar Biba, aktualisht nënkryetar i KQZ-së.

Biseda e zhvilluar disa vjet më parë mes Biankut dhe Bibës, regjistruar në një mjedis të hapur, ka ndërprerje të shumta, ndërsa autorët e shkrimit pohojnë se në këtë rast qeveria Rama shantazhoi gjyqtarin shqiptar në Strasburg për bllokimin e çështjes së pronave.

Kryetari i Partisë Demokratike të opozitës, Lulzim Basha, e quajti këtë një skandal të përmasave europiane dhe kërkoi nisjen e hetimeve ndaj Denar Bibës dhe Engjëll Agaçit, sekretar i përgjithshëm i këshillit të ministrave për korrupsion aktiv dhe ushtrim të ndikimit të paligjshëm në kryerjen e detyrës.

“Audio regjistrimi i Denar Bibës, aktualisht nënkryetar i KQZ-së dhe kandidat i Edi Ramës për anëtar të Gjykatës Kushtetuese, është prova më e pakundërshtueshme sesi e sheh dhe e projekton Edi Rama drejtësinë e re. Pasi ka vënë nën kontroll gjykatat dhe prokurorinë shqiptare, Edi Rama ka kërcënuar edhe shantazhuar gjyqtarin shqiptar në Gjykatën Europiane për të Drejtat e Njeriut në Strasburg. Regjistrimi audio i publikuar në media, tregon qartë se si Denar Biba, në emër të Engjëll Agaçit, Sekretar i Përgjithshëm i Këshillit të Ministrave, shantazhon gjyqtarin shqiptar në Strasburg, që të bëjë kompromis me Edi Ramën në kurriz të të drejtave të pronarëve shqiptarë” - tha zoti Basha.

Pak kohë pas konferencës së kryetarit të opozitës, doli para mediave nënkryetari i Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve, Denar Biba, i cili hodhi poshtë si të pavërteta deklarimet për shantazh dhe shpjegoi rrethanat e takimit me gjyqtarin shqiptar në Gjykatën e Strasburgut, Ledi Bianku.

Vite më parë në një detyrë tjetër shtetërore, Biba tha se zhvilloi me Biankun një bisedë mbi mundësitë që Gjykata të shtynte afatet e detyrimeve për Shqipërinë, si kishte bërë edhe më herët.

“Akuzat ndaj meje janë të papranueshme. Zoti Bianku më ka pyetur në një bisedë të hapur e miqësore për karrierën time, i kam thënë se kemi ardhur për këtë gjë, i kam thënë me kërkesë të zotit Agaçi për këtë kërkesën që do t’i bëhet gjykatës për të shtyrë afatet për paratë që shteti shqiptar duhej t’u jepte pronarëve. Mjafton të dalë biseda e plotë dhe e pacensuruar dhe do të kuptohet se është një bisedë mes dy miqsh. Jam i habitur që opozita bën politikë me këtë çështje. Opozita të gjejë të plotë audio-përgjimin dhe të dalë e vërteta”, - tha zoti Biba.

“Zëri i Amerikës” u përpoq të kontaktonte me gjyqtarin Ledi Bianku, por nuk e arriti deri para programit Ditari. Ngjarja tërhoqi vëmendjen e opinionit publik e politik të kryeqytetit, të cilët po reagojnë në mënyra të ndryshme, ndërsa priten hetimet nga prokuroria për këtë audio-përgjim.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG