Lidhje

Gjykatësi Kavanaugh hedh poshtë prerazi akuzat


about allegations of sexual misconduct against the Supreme Court nominee.

Brett Kavanaugh, i emëruar nga Presidenti Trump për anëtar të Gjykatës së Lartë, thotë për kanalin Fox News se nuk ka në plan të tërheqë kandidaturën megjithë akuzat që kanë dalë ndaj tij për abuzime seksuale. Ai tha se kërkon një proces të drejtë. Ndërkaq, ligjvënës demokratë e republikanë janë mbërthyer në polemika mbi mënyrën më të mirë për të trajtuar akuzat.

Brett Kavanaugh, i emëruar i Presidentit Trump për anëtar i Gjykatës së Lartë, po u kundërpërgjigjet akuzave për abuzime seksuale. Ai tha dje në një intervistë për kanalin Fox News se nuk ka plan të tërheqë kandidaturën:

“Nuk do të lejoj që akuza fallso të më nxjerrin nga procesi”.

Emërimi i Gjykatësit Kavanaugh u vu në rrezik kur Christine Blasey Ford e akuzoi se ai e kishte sulmuar seksualisht kur ishin adoleshentë në shkollë të mesme. Një tjetër grua e ka akuzuar gjykatësin se i doli para duke ekspozuar organet intime kur ishin studentë në Universitetin Yale.

Zoti Kavanaugh i ka hedhur poshtë akuzat. Në një letër në adresë të anëtarëve të lartë të Kongresit ai shkruan se akuzat janë përpjekje për t’i dëmtuar reputacionin:

“Nuk kam sulmuar askënd seksualisht, as në shkollë të mesme, as kurrë”.

Edhe Presidenti Trump i doli në mbrojtje të emëruarit të tij, me komente tek selia e OKB:

“Gjykatësi Kavanaugh është njeri i jashtëzakonshëm. E mbështes deri në fund”.

Ndërkaq në Uashington, policia arrestoi protestues kundër kandidaturës së Gjykatësit Kavanaugh. Jehona e protestave të tyre kumbonte në hollet e Kongresit.

Republikanë me peshë i kanë cilësuar akuzat si pjesë e një fushate të demokratëve për të njollosur figurën e zotit Kavanaugh.

“Demokratët e Senatit dhe aleatët e tyre po përpiqen të shkatërrojnë jetën dhe karrierën e një individi mbi bazën e akuzave që lidhen me një akt të pavërtetuar prej dekadash më parë,” thotë Mitch McConnell, Udhëheqës i republikanëve në Senat.

Ndërkaq, demokratët kanë kërkuar shtyrje të procesit deri në zhvillimin e një hetimi të plotë mbi akuzat.

Në këtë moment duket se procesi po ngecën,” tha senatori demokrat Richard Blumenthal.

Akuzuesja e zotit Kavanaugh pritet të dëshmojë para senatorëve të enjten. Po atë ditë dëshmon edhe vetë zoti Kavanaugh. Nëse konfirmohet si anëtar i Gjykatës së Lartë, Brett Kavanaugh do ta forconte për dekada me radhë krahun konservator në këtë institucion.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG