Lidhje

Indonezi, vazhdon kërkimi për të mbijetuar nga tërmeti


Shtohet dëshpërimi dhe zhgënjimi në ishullin qendror indonezian Sulawesi, ku më shumë se 1.200 njerëz gjetën vdekjen nga tërmeti dhe tsunami shkatërrimtar i javës së kaluar.

Njoftimet nga vendi i ngjarjes tregojnë se banorët në Palu, qyteti më i goditur nga fatkeqësia, po plaçkitin dyqanet e braktisura në kërkim të ushqimit dhe ujit të pastër, pas reagimit të ngadaltë të qeverisë në dhënien e ndihmës emergjente.

Ndërkohë, ekipet e shpëtimit vazhdojnë të gërmojnë në rrënoja në Palu për të mbijetuar, por përpjekjet e tyre janë penguar nga mungesa e makinerive të rënda. Të paktën 50 vetë besohet të jenë bllokuar nën rrënoja në Hotelin Roa Roa të këtij qyteti.

Agjencia kombëtare e fatkeqësive natyrore njoftoi të martën se numri i të vdekurve nga tërmeti me 7,5 magnitudë i së premtes ka arritur në 1,234. Tërmeti shkaktoi një cunami me dallgë deri në 6 metra të larta.Rreth 50 mijë banorë janë zhvendosur.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG