Lidhje

Zgjedhjet në Brazil


Fernando Haddad, presidential candidate for the Workers' Party, speaks to foreign journalists in Sao Paulo, Brazil, Oct. 18, 2018. Haddad will face Jair Bolsonaro in a presidential runoff on Oct. 28.
Fernando Haddad, presidential candidate for the Workers' Party, speaks to foreign journalists in Sao Paulo, Brazil, Oct. 18, 2018. Haddad will face Jair Bolsonaro in a presidential runoff on Oct. 28.

Në Brazil, kandidati për president i krahut të majtë, Fernando Haddad, parashikon fitore të zgjedhjeve presidenciale të së dielës, kundër kandidatit të partisë Social Liberale Jair Bolsonaro.

Duke folur në një tubim në Rio de Janeiro të martën në mbrëmje, zoti Haddad përmendi të dhënat e një sondazhi të ri, që siç tha tregon se mbështetja ndaj tij po rritet ndërsa po bie epërsia që gëzon rivali i tij.

Zoti Haddad, i cili kandidon për Partinë e Punëtorëve kërkoi që ai dhe Jair Bolsonaro, ish-ushtarak në pension dhe anëtar i kongresit, të debatojnë përpara zgjedhjeve të së dielës. Sipas tij demokracia e Brazilit do të vuajë nëse votuesit nuk dëgjojnë dhe krahasojnë idetë e kandidatëve.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG