Lidhje

Turqia: Kemi informacione të reja rreth vrasjes së Khashoggit


Ministri i jashtëm turk Mevlut Çavusoglu tha të martën se qeveria e tij ka informacione të reja në lidhje me vrasjen e gazetarit saudit Jamal Khashoggi, dhe se mund t’i bëjë publike dëshmitë pas përfundimit të hetimit mbi vdekjen e gazetarit.

Duke folur gjatë një vizite në Japoni, Çavusoglu u tha gazetarëve se Arabia Saudite dhe vendet e tjera të interesuara mund të shohin informacionet që posedon Turqia.

Gazetari Jamal Khashoggi vdiq gjatë vizitës në konsullatën saudite në Stamboll më 2 tetor.

Fillimisht, Arabia Saudite tha se Khashoggi kishte dalur nga konsullata dhe se vendndodhja e tij nuk dihej, pastaj tha se ai kishte vdekur pas një përleshje me grushta. Prokurori publik i Arabisë Saudite më vonë e quajti vdekjen e Kashoggit një vrasje me paramendim, por nuk ka thënë se kush e ka planifikuar apo miratuar operacionin për vrasjen e tij.

Ministri i Jashtëm turk Çavusoglu tha të martën se pas bisedave të shumta me Mbretin Selman, Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan është i bindur se mbreti saudit nuk ishte i përfshirë.

Por, sipas zotit Çavusoglu, është e qartë se një ekip 15 anëtarësh që dyshohet të ketë udhëtuar për në Turqi për këtë operacion nuk mund ta kishte bërë këtë pa një urdhër nga lartë, dhe hetuesit duhet të gjejnë personin që ka dhënë urdhërin për këtë operacion.

Turqia tha javën e kaluar se Khashoggi, një gazetar që punonte në Shtetet e Bashkuara si kontrbibues i gazetës The Washington Post, me shkrime kritike ndaj princit saudit Mohammed bin Salman, ishte vrarë menjëherë pasi kishte hyrë në konsullatë, dhe më pas trupi i tij ishte copëtuar dhe mund të jetë tretur në acid.

Asnjë gjurmë e mbetjeve të Khashoggit nuk është gjetur, madje edhe pas një apelimi të djemve të gazetarit 59-vjeçar në kanalin amerikan televiziv CNN të dielën drejtuar qeverisë saudite për kthimin e trupit të tij në mënyrë që ai të varroset në qytetin e Medinës pranë anëtarëve të tjerë të familjes së tij.

Një zyrtar turk, duke folur në mënyrë anonime, ka konfirmuar një raport të hënën në gazetën Sabah, të afërt me qeverinë e Turqisë, se eksperti i kimikateve, Ahmed Abdulaziz al-Janobi dhe ekspert i toksikologjisë, Khaled Yahya al-Zahrani ishin pjesë e një ekipi të dërguar nga Arabia Saudite, gjoja për të hetuar vrasjen e Khashoggit më 2 tetor.

Në njoftimin e gazetës Sabah thuhet se të dy ekspertët kanë vizituar konsullatën çdo ditë mes 11 tetorit dhe 17 tetorit dhe ndodheshin në Turqi kur Arabia Saudite lejoi kontrollimin e konsullatës nga autoritetet turke më 15 tetor.

"Ne besojmë se të dy erdhën në Turqi për qëllimin e vetëm të mbulimit të provave të vrasjes së Jamal Khashoggit para se policia turke të lejohej të kontrollonte hapësirat e konsullatës", tha zyrtari turk.

Ndërkohë, Arabia Saudite tha në një takim të Këshillit të OKB-së për të Drejtat e Njeriut në Gjenevë se do të ndjekë penalisht ata që janë përgjegjës për vdekjen e Khashoggit, por vazhdoi të shmangte pyetjet e gazetarëve lidhur me hollësitë e hetimit të Riadit.

Bandar Al Aiban, kreu i delegacionit të Rijadit tha në një seancë dëgjimore të OKB-së se Mbreti Salman kishte udhëzuar prokurorin publik të Arabisë Saudite të "vazhdojë hetimin e rastit bazuar në ligjet e aplikuese" dhe "sjelljen e të gjithë autorëve para drejtësisë." Arabia Saudite ka ndaluar 18 shtetas sauditë në lidhje me vrasejn e Khashoggit, por zoti Aiban nuk dha hollësi mbi statusin apo vendndodhjen e tyre.

"Rasti është ende nën hetim, siç e dini ... Unë mendoj se deklarata ime ishte shumë e qartë," tha zoti Aiban.

Më shumë se 40 vende, përfshirë Shtetet e Bashkuara, kanë kërkuar një hetim të plotë të vdekjes së Khashoggit dhe reforma në ligjet e të drejtave të njeriut në Arabinë Saudite. Një numër i vendeve perëndimore kanë bërë thirrje për heqjen e dënimit me vdekje në Arabinë Saudite, dhënien fund të sistemit të kujdestarisë mashkullore mbi gratë dhe ndryshimin e përkufizimit të fjalës "terrorizmit" në vend në mënyrë që të mos ketë ndjekje penale ndaj kritikëve paqësorë të mbretërisë. Sauditët kanë afat deri të premten të raportojnë nëse ata do të pranojnë ndonjë nga rekomandimet.

Shtetet e Bashkuara u tërhoqën nga Këshilli 47-anëtarësh i OKB-së për të Drejtat e Njeriut në qershor, duke e akuzuar atë për anshmëri dhe ndjenja anti-izraelite.

Por i ngarkuari me punë i Shteteve të Bashkuara, Mark Cassayre mori pjesë në takimin e Këshillit në statusin e vëzhguesit, duke thënë se një "hetim i plotë, transparent dhe përfundimtar (i vrasjes së Khashoggit) duhet të kryhet në përputhje rregullat për një proces të drejtë dhe është thelbësore që rezultate e hetimit të bëhen publike."

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG