Lidhje

Dom Gjergj Simoni dëshmon për krimet e komunizmit


Dom Gjergj Simoni dëshmon për krimet e komunizmit
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:55 0:00

Muzeu i kujtesës së krimeve të komunizmit në qytetin e Shkodrës është ngritur në një nga ish burgjet e viteve të para të komunizmit dhe ish ndertesën e sigurimit të shtetit. Në mesin e të persekutuarve në qelitë e këtij burgu, ishte edhe poeti Gjergj Simoni, i cili pas shembjes së regjimit komunist u shugurua si klerik katolik. Në një intervistë për Zërin e Amerikës, zoti Simoni sjellë dëshmi nga krimet e komunizmit.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG