Lidhje

Tiranë: Ceremoni zyrtare për 74 vjetorin e Çlirimit


Autoritetet më të larta shtetërore kryen nderime dhe vendosën kurora me lule pranë varrezave të dëshmorëve shqiptarë të Luftës së Dytë Botërore me rastin e 74 vjetorit të çlirimit të vendit nga pushtuesit nazistë.

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, kryetari i parlamentit, Gramoz Ruçi, kryeministri Edi Rama dhe zyrtarë të tjerë vendosën morën pjesë në ceremonialin shtetëror kushtuar 29 Nëntorit, duke vendosur kurora me lule pranë monumentit “Nënë Shqipëri” në varrezat e dëshmorëve të kombit tek një kodër mbi kryeqytet.

Në ceremoninë e sotme morën pjesë familjarë të dëshmorëve të Luftës së Dytë Botërore dhe qytetarë nga Tirana dhe krahina të tjera, që nderuan të afërmit e tyre të rënë në luftë.

Përfaqësues të opozitës nuk morën pjesë në ceremonial, pasi sipas tyre, dita e çlirimit të Shqipërisë është 28 nëntori, ndërsa 29 nëntori është një festë e sajuar artificialisht nga regjimi komunist i diktatorit Enver Hoxha për të shënuar varësinë dhe servilizmin ndaj regjimit komunist të Beogradit pas mbarimit të luftës.

Opozita e feston Ditën e Çlirimit në të njëjtën datë me Ditën e Flamurit, më 28 nëntor.

Pas mbarimit të ceremonialit zyrtar, nostalgjikë të regjimit komunist vendosën lule dhe foton e diktatorit Enver Hoxha pranë monumentit "Nënë Shqipëri".

Vitin e kaluar nostalgjikë të diktaturës komuniste dhe veprimtarë të opozitës demokrate u përplasën në varrezat e dëshmorëve për shkak të mbajtjes në duar gjatë homazheve të parrullave dhe simboleve komuniste si flamuri me yll dhe foto të diktatorit.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG