Lidhje

Përgatitje për funeralin e ish-presidentit George HW Bush


Visitors to the George H.W. Bush Presidential Library and Museum sign condolence books, Dec. 1, 2018, in College Station, Texas.
Visitors to the George H.W. Bush Presidential Library and Museum sign condolence books, Dec. 1, 2018, in College Station, Texas.
Visitors to the George H.W. Bush Presidential Library and Museum sign condolence books, Dec. 1, 2018, in College Station, Texas.

Trupi i ish-presidentit të SHBA-së Xhorxh H.W. Bush do të vendoset për homazhe në ndërtesën e Kongresit duke filluar të hënën mbrëma ku amerikanët do të nderojnë jetën e presidentit të 41-të të vendit.

Ndërtesa do të jetë e hapur për personalitete dhe publikun që do të tregojnë respektin e tyre deri të mërkurën, dhe vizitorët do të kalojnë para arkivolit të ish-presidentit Bush. Ai vdiq në Teksas, në shtëpinë e tij, të premten mbrëma në moshën 94 vjeçare.

Bush visiting Beijing 19890225
Bush visiting Beijing 19890225

George H.W. Bush, i cili shërbeu një mandat në Shtëpinë e Bardhë 1989-1993, do të nderohet me një funeral shtetëror të mërkurën në Katedralen Kombëtare në Uashington, nga ku do të niset për varrim të enjten në truallin e bibliotekës së tij presidenciale në Teksas.

Shtëpia e Bardhë njoftoi të shtunën se presidenti Donald Trump do të marrë pjesë në funeral.

Në një koment në Twitter, udhëheqësi amerikan tha: "Presidenti George H.W. Bush pati një jetë të gjatë, të suksesshme dhe të bukur. Sa herë që isha në praninë e tij, pashë gëzimin e tij absolut për jetën dhe krenarinë e vërtetë për familjen e tij. Ai ishte një njeri vërtet i mrekullueshëm dhe të gjithë do ta ndjejnë mungesën e tij! "

Sekretarja e shtypit të Shtëpisë së Bardhë, Sarah Sanders tha në një deklaratë se e mërkura është caktuar si një ditë zie kombëtare dhe se flamujt e Shtëpisë së Bardhë tashmë janë ulur në gjysmë shtize për të nderuar ish-presidentin George HW Bush.

Bursa e Nju Jorkut njoftoi se do të mbyllet të mërkurën për nder të ish-presidentit Bush.

Funeralet shtetërore mbahen tradicionalisht për presidentët e tanishëm ose të mëparshëm dhe zyrtarë të tjerë të caktuar nga presidenti.

Funerali shtetëror është një ngjarje dhjetë-ditore dhe përbëhet nga tri faza: ceremonitë brenda shtetit ku zyrtari ka banuar, ceremonitë brenda Uashingtonit, dhe ceremonitë në shtetin në të cilin individi ka zgjedhur për t’u varrosur.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG