Lidhje

20 vjetori i Konferencës së Rambujesë


20 vjetori i Konferencës së Rambujesë
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:11 0:00

Të mërkurën mbushen 20 vjet nga fillimi i konferencës së paqes për Kosovën në Rambouillet të Francës. Konferenca që dështoi të sigurojë paqen për shkak të refuzimit të Beogradit për të pranuar vendosjen e trupave të NATO-s, që do të siguronin zbatimin e marrëveshjes për vetëqeverisje në Kosovë, çoi në fushatën e bombardimeve të NATO-s kundër Serbisë që i dha fund luftës gati dyvjeçare. Zëri i Amerikës bisedoi me Blerim Shalën, një nga anëtarët e delegacionit të Kosovës në Rambouillet lidhur me konferencën dhe nëse zhvillimet do të kishin rrjedhur ndryshe, sikur Beogradi të mos e kishterefuzuar marrëveshjen.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG