Lidhje

Trump: Nuk ka afat magjik për marrëveshjen tregëtare me Kinën


Presidenti amerikan Donald Trump thotë se nuk ekziston një "afat magjik" për arritjen e një marrëveshjeje tregtare me Kinën. Këtë javë bisedimet mes dy vendeve janë zhvendosur Uashington.

Zoti Trump ka vendosur një marsin si afatin e fundit për rritjen e tarifave ndaj mallrave kineze një vlerë prej 200 miliardë dollarësh, nëse nuk arrihet marrëveshje tregtare.

E di Kina nuk do donte kjo ndodhte dhe ata po përpiqen veprojnë shpejt. Mbetet për t’u parë se çfarë do ndodhë. Mund them vetëm se bisedimet me Kinën për tregtinë kanë shkuar shumë, shumë mirë". tha zoti Trump.

Sipas Presidentit amerikan afati i një marsit mund pezullohet nëse negociatorët do jenë pranë një marrëveshjeje.

Shtëpia e Bardhë thotë se bisedimet do përqëndrohen "arritjen e ndryshimeve nevojshme strukturore Kinë kanë ndikim tek tregtia me Shtetet e Bashkuara.

Por sipas autoriteteve kineze, janë politikat tregtare amerikane ato po ndrydhin zhvillimin e saj ekonomik.

XS
SM
MD
LG