Lidhje

20 vjetori i nënshkrimit të marrëveshjes së Rambujesë


20 vjetori i nënshkrimit të marrëveshjes së Rambujesë
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:49 0:00

Njëzet vjet më parë, në Paris u nënshkrua marrëveshja e Rambujesë, për t’i dhënë fund luftës në Kosovë. Por, pala serbe refuzoi nënshkrimin dhe kjo çoi në bombardimet e NATO-s dhe çlirimin e Kosovës. Zhvillimet brenda dhe rreth konferencës si sot njëzet vjet më parë, janë përmbledhur në një libër të Adnan Merovcit, bashkëpunëtor shumëvjecar i ish presidentit të Kosovës Ibrahim Rugova. Ngjarjet e para njëzet vjetëve sot u vlerësuan si zhvillime historike për Kosovën.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG