Lidhje

Uashingtoni përshëndet kapjen e themeluesit të WikiLeaks, Assange


enjten ligjvënësit Uashington përshëndetën arrestimin Britani themeluesit WikiLeaks Julian Assange dhe kërkuan ekstradimin e tij menjëhershëm për t'u përballur me akuzat Shtetet e Bashkuara.

"Është momenti i duhur," tha senatori republikan John Cornyn për Zërin e Amerikës. "Jam i kënaqur fund ai do vihet përpara drejtësisë."

"Falënderoj Zotin" tha senatori demokrat Joe Manchin. "Kjo gjë ishte tejet e nevojshme. U jam shumë mirënjohës miqve tanë britanikë", shtoi ai.

Julian Assange u arrestua pasi Ekuadori i dha fund azilit tij gjatë ambasadën e këtij vendi Londër. Shtetet e Bashkuara zoti Assange akuzohet se qenë pjesë e një komploti për hakerim kompjuterave çoi vjedhjen e pas publikimin e dokumenteve klasifikuara nga ana e WikiLeaks-it.

WikiLeaks botoi gjithashtu një numër madh email-esh ishin hakeruar nga kompjuterat e zyrtarëve fushatës zgjedhore presidenciale kandidates demokrate Hillary Clinton vitin 2016, një fakt u theksua nga senatori demokrat Richard Blumenthal.

"Ai duhet ekstradohet e përballet me drejtësinë këtu (SHBA)", tha zoti Blumenthal. "Julian Assange duhet përgjigjet për rolin e tij ndërhyrjen e Rusisë zgjedhjet tona dhe sa shpejt kjo ndodhë, aq mirë do jetë", shtoi ai.

Deri tani, Departamenti amerikan i Drejtësisë e ka kufizuar objektin e akuzave ndaj zotit Assange vetëm për konfiskimin informacionit klasifkuar, mënyrë paligjshme. Drejtuesi ekzekutiv i WikiLeaks-it, i lindur Australi, e ka portretizuar veten si një informator, gjë ligjvënësit amerikanë dy partive, e kanë hedhur poshtë.

"Vjedhja është një krim. Dhe komploti për vjedhur është gjithashtu krim", tha zoti Cornyn.

"Mendoj se duke rrjedhur informacionin ai kishte për qëllim bënte dëm, për llogari atij për cilin punonte, apo atij për cilin supozojmë se punonte", tha zoti Manchin. Senatori demokrat shtoi gjithashtu se ndryshe nga zoti Assange, informatorët e vërtetë përpiqen " mbrojnë njerëzit për cilët punojnë si dhe institucionin".

"Julian Assange ka pretenduar se është një njeri me ka ideale dhe moral lartë" tha një deklaratë demokrati kryesor i komisionit Zbulimit Mark Warner.

Por sipas tij: "për fat keq, pavarësisht nga synimet mbi cilat u themelua WikiLeaks, Julian Assange është shdërruar pjesëmarrës drejtpërdrejtë përpjekjet ruse për minuar Perëndimin dhe një bashkëpunëtor përkushtuar përpjekjet për minuar sigurinë amerikane".

Zoti Warner tha gjithashtu se "shpreson gjykatat britanike t’ua dorëzojnë atë sa më shpejt autoriteteve amerikane, mënyrë ndaj tij jepet vendimi meriton".

Senatori republikan Ben Sasse pajtohet me këtë mendim.

"Julian Assange ka qenë prej kohëshnjë vegël e keqe” e Vladimir Putinit dhe e shërbimeve sekrete ruse. Ai meriton kalojë pjesën tjetër jetës tij, burg", shkruante ai një postim Twitter.

XS
SM
MD
LG