Lidhje

Kërkohet vendosja e drejtësisë së vonuar në Kosovë


Kërkohet vendosja e drejtësisë së vonuar në Kosovë
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:49 0:00

Ish presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga thotë se angazhimi i vazhdueshëm amerikan është i domosdoshme në Kosovë dhe mbarë rajonin për të vendosur drejtësinë e vonuar, 20 vjet pas luftës. Gjatë një séance dëgjimore në Komisionin e Dhomës së Përfaqësuesve për politikën e jashtme, zonja Jahjaga u kërkoi ligjvënësve amerikanë krijimin e një gjykate speciale që do të merrej ekskluzivisht me hetimin e krimeve të luftës të bëra nga ana e Serbisë ndaj Kosovës. Kolegia Rudina Dervishi bisedoi me presidenten Jahjaga dhe zonjën Vasfije Krasniqi Goodman, e mbijetuar e dhunës seksuale gjatë luftës, dhe përgatiti materialin në vazhdim.

Kërkohet vendosja e drejtësisë së vonuar në Kosovë
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:49 0:00

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG