Lidhje

Ipeshkvijtë e Shqipërisë, thirrje për gjetjen e rrugës së dialogut


Ipeshkvijtë katolikë të Shqipërisë reaguan të martën në lidhje me situatën e tensionuar politike të ditëve të fundit në vend. Në një deklaratë të publikuar në emër të Konferencës Ipeshkvore të Shqipërisë, ipeshkvijtë shprehen se po ndjekin me shqetësim e keqardhje të madhe situatën aktuale që po kalon vendi.

“U bëjmë thirrje të gjithë liderëve politikë në Shqipëri, në mënyrë të veçantë liderëve të dy partive të mëdha: Kryeministrit Edi Rama dhe kryetarit të opozitës Lulzim Basha, që të ulin armët e konfliktit, sikurse janë gjuha urrejtjes dhe arroganca, e të gjejnë me patjetër rrugën e dialogut. Të nxiten me këmbëngulje qytetarët që të heqin dorë nga çdolloj forme dhune dhe vandalizmi. Kush përdor dhunë dhe vandalizëm nuk e do atdheun! Në këtë situatë, ne, me vendosmëri i themi JO DHUNËS, qoftë kur vjen nga protestuesit e qoftë kur është shprehje arbitrare e institucioneve”.​

Duke shprehur paanësinë e tyre dhe respektin për parimet shpirtërore, kushtetuese dhe ligjore, ipeshkvijtë shprehen se, pozita dhe opozita duhet të diskutojnë së bashku për të gjetur zgjidhjet e duhura duke kërkuar të mirën e përbashkët, e cila ka përparësi mbi të mirën e partisë.​

“Në situatën aktuale nuk ka kohë më për të humbur, sidomos për zbatimin e reformës në drejtësi dhe për afrimin e vendit me Bashkimin Evropian”.

Ipeshkvijtë shprehen se i bashkohen mesazhit të partnerëve evropianë se “është koha e duhur që t’i dërgojmë botës një mesazh të qartë se Shqipëria dhe ne shqiptarët jemi të aftë për t’i zgjidhur konfliktet në mënyrë paqësore dhe demokratike”.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG