Lidhje

Australi: Reagime pas bastisjes s zyrave të ABC-së


Mediat australiane dhe grupet e drejtave kritikuan policinë federale për bastisjen e zyrave Korporatës Australiane Transmetimeve (ABC), për shkak dyshimeve për publikim materialeve sekrete.

Bastisja mërkurën e zyrës qendrore transmetuesi kombëtar televiziv, financohet nga qeveria, erdhi një ditë pasi policia bastisi shtëpinë e një prej redaktorëve kryesorë gazetësThe Sunday Telegraph.

News Corp Australia, kompania mëmë e The Sunday Telegraph”, tha se bastisja "përbën një akt rrezikshëm frikësimi ndaj atyre janë angazhuar për thënë vërtetat e dhimbshme".

Drejtori redaksional i Korporatës Australiane Transmetimeve David Anderson tha një deklaratë se "është tejet e pazakontë transmetuesi kombëtar bastiset këtë mënyrë".

Kryeministri i sapo rizgjedhur Scott Morrison u përpoq ta distancojë veten nga ngjarja. Ai tha se ndërsa Australia ka rregulla qarta për mbrojtjen e lirisë shtypit, ka gjithashtu rregulla qarta, për mbrojtjen e sigurisë kombëtare.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG