Lidhje

Policia ruse arreston rreth 100 vetë dhe kreun e opozitës, Navalni


Policia ruse ka arrestuar kreun e opozitës Aleksei Navalny dhe rreth 100 njerëz të tjerë gjatë një proteste në Moskë, ku u bënë thirrje për ndëshkime ndaj policisë, e cila thuhet se sajoi akuza të rreme kundër një gazetari të njohur.

Grupi OVD-Info, i cili monitoron arrestimet politike, tha se policia arrestoi të paktën 94 vetë të martën, disa prej tyre me forcë.

Protesta e paautorizuar vjen pas një vendimi të papritur të policisë për të ngritur akuza ndaj gazetarit Ivan Golunov. Javën e kaluar Golunov u akuzua për trafik narkotikësh pas pretendimeve të policisë se kishte gjetur drogë në banesën e tij. Gazetari, i cili u bë i njohur për ekspozimin e zyrtarëve të korruptuar të Moskës, i ka mohuar akuzat.

Autoritetet thanë se çështja u pezullua të hënën për shkak të mungesës së provave dhe kundravajtjeve nga ana e gazetarit Golunov.

Akuzat u hoqën pas zemërimit të shprehur nga mbështetësit e tij, duke përfshirë tre ndër gazetat më të respektuara të Rusisë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG