Lidhje

Veterani i parë i gjallë nga lufta e Irakut fiton medaljen e nderit për trimëri


Veterani i parë i gjallë nga lufta e Irakut fiton medaljen e nderit për trimëri në Falluxha

Medalja e nderit është çmimi më i lartë ushtarak në Shtetet e Bashkuara, për kurajo në betejë. Shumë pjesëtarë të ushtrisë amerikanë që humbën jetën në luftën e Irakut u nderuan me kë çmim. Të martën, për të parën herë, Presidenti Turmp ndau medaljen e nderit për një veteran të gjallë të konfliktit të Irakut. Ishte 10 nëntori i vitit 2004, kur rreshter David Bellvia, në atë kohë 29 vjeçar, rrezikoi jetën e tij për të shpëtuar shokët në një shtëpi të braktisur në zemër të Falluxhas.

Janë pamje nga beteja e dytë në Falluxha, njëra nga betejat më të përgjakshme të luftës së Irakut. Toga e rreshterit Bellavia kishte gjurmuar disa armiq në 12 shtëpi të barktisura.

“Kur e bën planin në letër, duket i mirë. Por pastaj ndodhin gjëra dhe bëhet kaos.”

Një pritë e armiqve në shtëpinë e dhjetë, e bllokoi skuadrën brenda.

“Kisha ngecur në një mënyrë që nuk arrija të lëvizja, unë bashkë me disa tjerë.”

Rreshteri Bellavia doli para zjarrit, për të mbrojtur shokët dhe atë që mbante kamerën, gazetarin Michael Ware.

“Kam parë qindra heronj amerikanë në uniformë duke treguar trimëri të pabesueshme, duke rrezikuar jetët për gjëra të jashtëzakonshme. Por David ishte i dalluar.”

Jo vetëm për rrezikimin e jetës së tij.

“E dinim se dikush duhej të kthehej pas. Dhe unë e kam parë David-in kur vendosi që të shkonte ai.”

“Dhe pastaj ai u kthye në atë shtëpi të errët të vdekjes. Mund të dëgjoni tmerrin.”

“Nuk e dija ku ndodheshin ata, ishte shumë errët. Nuk mund të dëgjosh. Shqisa e vetme që funksiononte është ajo e besimit.”

Teksa ngjiste shkallët dhe luftonte, rreshteri Bellavie vërejti diçka të tmnerrshme.

“Ai kishte një raketë, që donte ta shpërthente. Të gjithë do të vdisnim”

Ai ia doli ta mposhtë atë dhe katër luftëtarë tjerë, njërin nga ta në një përballje dorë më dorë në një dhomë plot eksploziv.

Pas 15 vitesh, rreshterit Bellavie iu dha çmimi më i lartë ushtarak për trimëri në komb.

“Unë po nderohem për këtë. Por unë kam shërbyer me shokë që çdo ditë rrezikuan jetët e tyre duke më shpëtuar timen. Kështuqë ishte radha ime.”

Tani, me medaljen e nderit, është radha e atdheut për të thënë faleminderit.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG