Lidhje

Tiranë: Presidenti Meta dekretoi 13 tetorin si datë të re për zgjedhje vendore


Në Tiranë, Presidenti i Republikës dekretoi datën 13 tetor për mbajtjen e zgjedhjeve vendore. Ai tha se kjo shtyrje me 3 muaj do të ishte një mundësi reflektimi për të gjitha palët. Por kryeministri Edi Rama tha menjëherë se akti i tij ishte i pavlefshëm. Opozita këmbëngul me protestat e saj për zgjedhje të parakohshme.

Edhe sot politika shqiptare u end nëpër labirintin e argumentave pro dhe kundër për zgjedhjet vendore.

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, dekretoi sot 13 tetorin si datën e re për zgjedhjet vendore, duke shprehur shprehur shpresën që ato të jenë gjithëpërfshirëse, të qeta dhe me standarte demokratike.

Presidenti Meta dekreton 13 tetorin datë të zgjedhjeve
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:39 0:00

Ai e mori këtë vendim pas një serie takimesh me partitë politike, deri sot në mëngjes me kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ndërsa kryetari i Partisë Socialiste dhe kryeministri Edi Rama nuk shkoi në takimin e ftuar nga presidenti.

“Data e re është një mundësi për të zhvilluar zgjedhje me standarte demokratike në një kohë me vendimet e pritshme të BE-së për të nisur negociatat me Shqipërinë për anëtarësim të plotë” - tha zoti Meta. Ai i kërkoi kryeministrit dhe opozitës të reflektojnë në këto kushte, kur zgjedhjet më 30 qershor janë anulluar ligjërisht, ndërsa zgjedhjet e 13 tetorit duhen bërë të rregullta, sepse, si tha ai, “vitin tjetër Shqipëria merr kryesimin e radhës të OSBE-së, dhe duhet të jetë shembull për vendet e tjera”.

Ndërsa presidenti Meta ishte ende duke iu përgjigjur gazetarëve në konferencën e shtypit, kryeministri Edi Rama reagoi menjëherë për datën e re të dekretuar për zgjedhjet vendore të 13 tetorit.

Ai shkroi në rrjetet sociale se 30 qershori është e vetmja datë për zgjedhje vendore dhe me disa shprehje në gjuhën latine shtoi se akti i presidentit për të dekretuar një datë të re zgjedhjesh ishte i pavlefshëm.

Partia Socialiste po vazhdon fushatën zgjedhore, megjithë anullimin e tyre nga presidenti i Republikës, për të cilin ka nisur një procedurë shkarkimi në parlament, ndërsa KQZ po vazhdon të përgatitë këto votime dhe po shpërndan fletët e votimit, ku mungojnë emrat e kandidatëve të opozitës.

Opozita nga ana e saj po kundërshton me një seri protestash këto zgjedhje, ndërsa bashkitë e drejtuara nga të zgjedhurit e saj kanë refuzuar të organizojnë zgjedhjet vendore pas anullimit të tyre nga presidenti.

Me protestat e saj opozita po kërkon zgjedhje të parakohshme parlamentare dhe dorëheqjen e qeverisë pas publikimit të disa përgjimeve, ku dëgjohen përfaqësues të lartë socialistë në Durrës, Dibër dhe Tiranë që bisedojnë për presione ndaj votuesve për largime nga puna, pagesa dhe shpërblime e favore, nëse votojnë për kandidatët socialistë.

Në protestat e opozitës shpesh ka patur akte dhune, duke kulmuar nga shishet me karburante dhe lëndë shpërthyese, ndërsa policia ka shpërndarë protestuesit me ujë dhe gaz lotsjellës.

Këto ngjarje dhe vendosmëria e dy palëve pro dhe kundër zgjedhjeve pas 3 ditësh e ka rritur shqetësimin për akte dhune këtë të dielë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG