Lidhje

Irani njofton tejkalimin e rezervave të uranimut të pasuruar


Irani njoftoi të hënën se ka tejkaluar kufirin e rezervave të tij të uraniumit të pasuruar në nivel të ulët, për të cilin ra dakord në marrëveshjen ndërkombëtare të vitit 2015 që synonte frenimin e zhvillimit prej tij të armëve bërthamore.

Ministri i Jashtëm Mohammad Javad Zarif i tha agjencisë gjysmë zyrtare të lajmeve ISNA, se "Irani e ka kaluar kufirin prej 300 kilogramësh", të rezervës së këtij lloj uraniumi.

Besohet se kjo është hera e parë që Irani shkel një nga dispozitat e marrëveshjes me gjashtë fuqitë botërore, duke përfshirë Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimin Evropian, e cila u nënshkrua në shkëmbim të heqjes së sanksioneve ekonomike kundër Teheranit.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanjahu tha të hënën se masa e Iranit është një "hap i rëndësishëm drejt realizimit të një arme bërthamore" dhe i kërkoi Evropës të imponojë sanksione ndaj Teheranit.

Sekretari i Jashtëm britanik Jeremy Hunt tha në Twitter se ai ishte "thellësisht i shqetësuar" nga veprimet e Iranit dhe i kërkoi Teheranit "të shmangë çdo hap të mëtejshëm nga marrëveshja bërthamore".

Zëvendësministri i Jashtëm i Rusisë Sergei Ryabkov tha se ky zhvillim është "për të ardhur keq, por nuk duhet dramatizuar jashtë mase". Ai tha se veprimi është një "pasojë e natyrshme e ngjarjeve të fundit" dhe rezultat i presionit të paprecedent të Shteteve të Bashkuara mbi Iranin.

Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Mbikëqyrjen Bërthamore ka publikuar raporte të rregullta duke thënë se Teherani i është përmbajtur marrëveshjes. Presidenti amerikan Donald Trump u tërhoq nga marrëveshja vitin e kaluar, me arsyetimin se ajo nuk do ta pengonte dot Iranin për të zhvilluar armën bërthamore.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG