Lidhje

Kosovë, rihapet debati për mbajtjen e shamive të kokës në shkolla


Pjesëtarë të komunitetit mysliman në Kosovë dhe studiues të besimit po bëjnë thirrje për ndryshimin e udhëzimit administrativ të Ministrisë së Arsimit, i cili ndalon uniformat fetare në shkolla. Ata thonë se ky udhëzim administrativ po u shkakton vështirësi në shkollim vajzave që duan të bartin shami, ndërsa autoritetet thonë se në shkollë nxënësit duhet të bartin uniformat shkollore. Por, ata pohojnë se megjithatë janë të hapur për të trajtuar këto shqetësime, që ishin pjesë edhe e raportit të fundit të Departamentit amerikan të Shtetit për Liritë Fetare në botë. Nga Prishtina njofton korrespondentja jonë, Edlira Bllaca.

Kosovë: debati për mbajtjen e shamive të kokës në shkolla
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:43 0:00

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG