Lidhje

Kashtanjeva: Kosova ka një kuadër të mirë ligjor, por zbatimi mbetet sfidë


Intervistë me Valon Kashtanjeva, zyra për të drejtat e autorit në Kosovë
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:18 0:00

Në Shtetet e Bashkuara ndodhet këto ditë për një vizitë zoti Valon Kashtanjeva, Drejtor i Zyrës për të Drejtat e autorit në Kosovë. Zoti Kashtanjeva ishte i ftuar për një bisedë në studion e programit televiziv “Ditari”. Ai tha se Kosova ka një kuadër të mirë ligjor për mbrojtjen e të drejtës mbi pronën intelektuale, por zbatimi mbetet sfidë, duke patur parasysh që sistemi është ende i ri dhe njerëzit që ndeshen me këtë fenomen në bizneset e tyre dhe publiku kanë pak njohuri për këtë fushë. Ai tha se shpreson qe me krijimin e strategjisë së re për këtë çështje në Ministrinë e Kulturës, ligji për të drejtat e autorit të ketë një zbatim më të mirë. Intervista e plotë me zotin Kasshtanjeva:

Intervistë me Valon Kashtanjeva, zyra për të drejtat e autorit në Kosovë
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:18 0:00

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG