Lidhje

Thellohet retorika mes Uashingtonit dhe Teheranit


Shtetet e Bashkuara dhe Irani vazhdojnë retorikën ndërkohë që tensionet ushtarake midis Teheranit dhe Perëndimit arritën të hënën një tjetër pikë të lartë.

Presidenti i SHBA, Donald Trump u tha gazetarëve në Shtëpinë e Bardhë se Uashingtoni është gati për "më të keqen absolute" nga Irani.

"Ata janë vërtet shteti numër një i terrorizmit në botë", tha presidenti Trump gjatë një daljeje para kamerave me presidentin pakistanez Imran Khan në Zyrën Ovale.

Ai shtoi se veprimet e Iranit dhe mungesa e respektit nga ana e Teheranit po e bëjnë më të vështirë që ai të negociojë me ta.

Komentet e presidentit të SHBA erdhën disa orë pasi Irani përdori retorikën e tij për të ushqyer më tej tensionet me Perëndimin, duke njoftuar se kishte kapur 17 agjentë amerikanë dhe i kishte dënuar disa prej tyre me vdekje.

Njoftimi nga ministria iraniane e inteligjencës thoshte se agjentët ishin kapur gjatë vitit të kaluar dhe kishin mbledhur informacione nga "faqet e ndjeshme", si ato ushtarake dhe bërthamore, për Agjencinë Qendrore të Zbulimit.

Një zyrtar i kundërzbulimit iranian më tej tha se pavarësisht se kishin marrë trajnim të sofistikuar nga Shtetet e Bashkuara, asnjë prej agjentëve të dyshuar nuk kishte qenë i suksesshëm në përpjekjet për të sabotuar objektet iraniane. Raportet e televizionit gjithashtu tregonin fotografi të zyrtarëve gjoja të CIA-s që kishin qenë në kontakt me agjentët.

Si Presidenti Trump ashtu edhe Sekretari i Shtetit, Mike Pompeo, i hodhën poshtë pretendimet iraniane.

"Raporti i Iranit për kapjen e agjentëve të CIA-s është krejtësisht i rremë," tha zoti Trump. "Asgjë e vërtetë; vetëm gënjeshtra dhe propagandë (si droni i tyre i rrëzuar) që bëhen nga një regjim fetar i cili po dështon keqaz dhe nuk ka idenë se çfarë duhet të bëjë."

Më parë, Sekretari Pompeo tha për Fox News se "Regjimi iranian ka një histori të gjatë gënjeshtrash".

Nuk është hera e parë që zyrtarët e inteligjencës iraniane dalin me pretendime të tilla për kapjen e spiunëve amerikanë.

Shkëmbimet verbale mes SHBA dhe Iranit vijnë kur Teherani po bëhet gjithnjë e më agresiv në Ngushticën e Hormuzit, një rrugë kryesore detare që kalon pranë ujërave territoriale iraniane.

Të premten, komandot e Gardës Revolucionare iraniane që zbrisnin nga helikopterët morën kontrollin e një cisternë nafte me flamur britanik, Steno Impero, që po kalonte nëpër ngushticë.

Të hënën, sekretari i jashtëm britanik Jeremy Hunt i quajti veprimet e Teheranit një "akt piraterie shtetërore" dhe tha se Britania po punon për të krijuar një mision detar të udhëhequr nga europianët, për të mbrojtur anijet që përpiqen të lundrojnë nëpër ngushticë.

Tensionet midis Iranit dhe Perëndimit janë rritur në mënyrë të vazhdueshme vitin e fundit, që kur Presidenti Trump tërhoqi Shtetet e Bashkuara nga marrëveshja ndërkombëtare e vitit 2015 e cila synonte ndalimin e programit të armëve bërthamore të Teheranit. Ai rivendosi sanksionet ekonomike kundër Iranit për të frenuar tregtinë e tij ndërkombëtare të naftës.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG