Lidhje

Vazhdojnë protestat masive në Hong Kong


Për të dytën natë radhazi policia në Hong Kong përdori gazin lotësjellës për të shpërndarë turmat e demonstruesve që vazhdojnë prej javësh protestat pro-demokraci.

Protestuesit zaptuan dy skaje të kundërta të qendrës së Hong Kongut, pas një tubimi me thirrjet kundër përdorimit të gazit lotësjellës.

Pasi ra nata, një grup bllokoi një rrugë pranë zyrës ndërlidhëse të qeverisë kineze. Policia i paralajmëroi të largoheshin, më pas filloi të përdorte gazin lotësjellës kundër tyre. Disa dyqane të zonës ishin mbyllur para orarit, duke parashikuar trazira.

Hong Kongu është mbërthyer prej javësh nga trazirat, të cilat filluar pasi autoritetet propozuar një prjektligj për deportimin e personave të akuzuar në Kinë. Të shqetësuar nga reagimi publik autoritetet e anuluan projekt-ligjin, por tani protestat janë shndërruar në thirrje kundër korrupsionit dhe masave jo-demokratike të autoriteteve, sidomos kundër aktivistëve dhe kundërshtarëve.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG