Lidhje

Parlamenti rus akuzon SHBA-në për ndërhyrje politike


Politikanët rusë akuzuan Shtetet e Bashkuara se përpiqen ndërhyjnë zgjedhjet do zhvillohen Moskë për këshillin e qytetit, duke ndihmuar organizimin e mitingjeve masive. Por Shtetet e Bashkuara e kanë hedhur poshtë një akuzë të tillë. Këtë javë parlamenti rus ngriti një komision për hetuar ndërhyrjet e huaja zgjedhje. Korrespondentja e Zërit Amerikës Yulia Savchenko njofton nga Moska.

Parlamenti rus pretendon se Shtetet e Bashkuara qëndrojnë pas mitingjeve masive opozitës, sikurse kjo protestë e kohëve fundit Moskë.

Anëtarët e parlamentit, cilët u kthyen nga pushimet për një seancë jashtëzakonshme hënën, akuzuan Perëndimin për mbështetje demonstratave për ndikuar zgjedhjet e muajit shtator për këshillin e qytetit Moskës.

Kjo është e papranueshme kur bëhet fjalë për një ndërhyrje kaq cinike nga vendet e huaja, kur faqet e internetit Departamentit amerikan Shtetit dhe ambasadës si dhe disa media pronësi shtetit, bëhet thirrje për marrë pjesë demonstrata pa leje", tha kryetari i Dumës ruse Vyacheslav Volodin.

Parlamenti rus ka ngritur tashmë një komision për hetuar ndërhyrjen e pretenduar vendeve huaja.

Demonstratat Moskë nisën korrik nxitur nga një vendim i autoriteteve zgjedhore për ndaluar disa kandidatë opozitës konkurojnë zgjedhjet zhvillohen Moskë.

Sipas kryetarit partisë komuniste ruse Genadi Zuganov protestuesit kanë marrë me miliona nga jashtë, për organizuar tubimet.

"Pashë faqen e internetit ambasadës amerikane se si ishte orkestruar gjithçka këtu. Mbaj mend dhe pashë se si u orkestruan parë, Çekosllovaki, Rumani e Jugosllavi", thotë Genadi Zuganov, drejtues i Partisë Komuniste ruse.

Zyrtarët rusë kritikuan ambasadën amerikane për publikimin e një harte faqen e internetit cilën tregohej vendi i tubimit.

Diplomatët amerikanë tha postimi ishte pjesë e procedurës rutinë ambasadës për paralajmëruar qytetarët amerikanë për vendet ku siguria e tyre mund jetë rrezik.

Shtetet e Bashkura e hodhën poshtë pretendimin e Moskës për ndërhyrje huaj.

Akuza duket se është një pasqyrim i pretendimeve amerikane për ndërhyrje Rusisë zgjedhje, thonë disa vëzhgues.

"Këtu ka një element imitimit dhe kjo është tejet e përhapur politikën ruse. Ne thjesht po i përgjigjemi asaj tjerët bëjnë: është justifikimi i përgjithshëm", thotë Sergey Parkhomenko, me profesion gazetar.

Enti rregullator i medias ruse Roskomnadzor i kërkoi kompanisë Google filtrojë përmbajtjen lidhje me tubimet, ndalë dërgimin e njoftimeve për videot YouTube, ndalë transmetimin e drejtpërdrejtë protestave si dhe rastet e ndalimit demostruesve.

Gazetari Sergey Parkhomenko parashikon se Moska do marrë tjera masa kundër fjalës lirë.

"Ata e përdorin këtë situatë si një justifikim për bërë edhe shumë presion", tha ai.

Seanca e parë e komisionit posaçëm lidhur me ndërhyrjen e huaj zgjedhje është planifikuar mbahet fund muajit gusht.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG