Lidhje

Dëshmitë e vuajtjeve në ish Kampin e Interrnimit në Tepelenë


70 vjetori i fillimit të Kampit famëkeq te diktaturës në Tepelenë
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:05 0:00
Direct link

Dëshmi të reja të personave që vuajtën në ish Kampin e Interrnimit në Tepelenë hodhën dritë mbi krimet e komunizmit në Shqipëri. Familjarët shpresojnë se informacionet më të fundit nga banorët e kësaj zone do të ndihmojnë në gjetjen e varreve për dhjetëra të zhdukur. Kampi i Tepelenës ishte nga më famëkeqët e dikaturës komuniste ku humbën jetën mbi 500 persona mes të cilëve 300 fëmijë. Korespondenti i Zërit të Amerikës Raimond Kola ndoqi aktivitetet në Tepelenë që u zhvilluan edhe në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Viktimave të Stalinizmit dhe Nazizmit:

70 vjetori i fillimit të Kampit famëkeq te diktaturës në Tepelenë
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:05 0:00
Direct link

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG