Lidhje

Kalaja e Artanës dhe trashëgimia kulturore në Kosovë


Kalaja e Artanës dhe trashëgimia kulturore në Kosovë
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:15 0:00

Kosova ka të regjistruara më shumë se një mijë e 500 objekte të trashëgimisë kulturore të periudhave të ndryshme historike të saj. Por, ruajtja dhe shfrytëzimi i tyre, posaçërisht të monumenteve vazhdon të mbetet sfidë për institucionet e vendit. Një prej tyre është kalaja e Artanës e cila sipas ekpertëve është dëmtuar shumë si pasojë e ndërhyrjeve në kuadër të projektit për restaurimin e saj.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG