Lidhje

Greqia bllokon sasi të mëdha marijuane, dyshime se erdhi nga Shqipëria


Mjetet kryesore greke të informimit njoftuan të hënën për vijimin e operacionit ndaj trafikantëve që dyshohet se transportonin drogë nga Shqipëria për në Turqi, përmes hapësirës detare greke, me mjete lundrimi super të shpejta.

Sipas mediave greke, rreth 1 tonë marijuanë u gjet e fshehur në ishullin Piperi, afër kufirit detar greko- turk. Sipas rojës bregdetare greke lënda narkotike ishte paketuar në 103 kuti të fshehura në një shpellë të ishullit, ndërkohë që operacioni u kordinua me mjete kërkimi nga toka, ajri dhe deti.

Më herët, roja bregdetare greke kishte bllokuar në dy operacione të shtrira në harkun e katër ditëve dy skafe super të shpejta duke arrestuar katër shqiptarë të cilët akuzohen për trafik ndërkombëtar të narkotikëve.

Roja bregdetare greke dyshon se një pjesë e lëndës narkotike arriti të transportohej në Turqi, ndërsa një pjesë tjetër dyshohet se është hedhur në det nga trafikantët.

Personat e arrestuar, sipas mediave greke, nuk i kanë pranaur akuzat ndërkohë që ende nuk ka të dhëna zyrtare se ku është siguruar lënda narkotike. Policia shqiptare kishte pohuar të premten, kur u bllokua skafi i parë dhe nisi operacioni nga roja greke dhe Frontex, se nuk kishte të dhëna që skafet e dyshuara për narkotikë të ishin nisur nga Shqipëria.

Hetimet e mëtejshme në anë greke pritet të hedhin dritë mbi këtë aktivitet që sipas rojës bregdetare greke përfshin një rrjet të gjerë ndërkombëtar të trafikut të drogës.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG