Lidhje

Protesta në Kiev për zgjedhjet lokale në lindje të Ukrainës


Protesters hold a banner that reads: "No Capitulation" as they gather in Independence Square in Kyiv, Ukraine, Oct. 6, 2019.
Protesters hold a banner that reads: "No Capitulation" as they gather in Independence Square in Kyiv, Ukraine, Oct. 6, 2019.

Mijëra demonstrues marshuan në Kiev kundër planit të Presidentit Volodymyr Zelenskiy për të mbajtur zgjedhje lokale në territorin lindor të Ukrainës që është nën kontrollin e separatistëve të mbështetur nga Rusia.

Protestuesit në këtë tubim e denoncuan planin si kapitullim ndaj Rusisë.

Më 1 tetor, Ukraina, Rusia dhe ndërmjetësit nga Gjermania dhe Franca nënshkruan një marrëveshje tentativë me separatistët për udhëzimet për mbajtjen e zgjedhjeve lokale në Ukrainën lindore.

Zelenskiy e ka cilësuar marrëveshjen si një hap të domosdoshëm ndërmjetës përpara organizimit të një samiti me drejtuesit e Rusisë, Francës dhe Gjermanisë për të bërë presion për një marrëveshje paqeje.

Në qytetin lindor Kharkiv të Ukrainës, i cili është nën kontrollin e Kievit, rreth 300 njerëz u mblodhën jashtë selisë së administratës shtetërore rajonale të dielën për të protestuar ndaj planit zgjedhor.

Pjesëmarrës të organizatave publike, aktivistë dhe përfaqësues të partive politike u bashkuan në protestën në Kharkiv.

Kërkesa e tyre kryesore është për një seancë të jashtëzakonshme të Këshillit Rajonal në Kharkiv në mënyrë që të hartojë një ankesë zyrtare kundër planit - në veçanti, futjen e një statusi të veçantë për rajonin Donbas dhe heqjen e trupave të qeverisë ukrainase nga vijat e tanishme të frontit.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG