Lidhje

Johnson sfidues pasi parlamenti voton për të detyruar vonesën e Brexitit


Ligjvënësit britanikë kanë votuar për të shtyrë një vendim nëse do të mbështesin një marrëveshje të Brexit me Bashkimin Evropian, duke dëmtuar planet e qeverisë për t’u larguar nga blloku në fund të këtij muaji. Kryeministri i sfiduar Boris Johnson tha se nuk do të kërkojë një shtyrje të afatit nga Bashkimi Evropian.

Në një seancë të veçantë të Parlamentit që synonte të ratifikonte marrëveshjen, ligjvënësit miratuan një amendament që pritet të vonojë një vendim për marrëveshjen e arritur nga kryeministri Boris Johnson.

Votimi është një goditje e madhe për kryeministrin Boris Johnson dhe do të thotë se ai duhet të kërkojë nga BE-ja që të vonojë largimin e Britanisë.

Parlamenti më parë miratoi një ligj që e detyronte kryeministrin të kërkonte shtyrjen e Brexitit nëse një marrëveshje nuk do të miratohej deri të shtunën.

Masa ka për qëllim të sigurojë që Britania të mos dalë nga BE pa një marrëveshje në datën e planifikuar të 31 tetorit.

Qeveria ende shpreson se mund të kalojë legjislacionin e nevojshëm deri në fund të muajit në mënyrë që Britania të mund të largohet me kohë.

Pas disa orësh debati të nxehtë, politikanë të lartë - përfshirë Sekretaren e Biznesit Andrea Drejtues, kryetarin e Dhomës së Komunave
Jacob Rees-Mogg dhe zëdhënësja e punëve të jashtme të Labouristëve
Diane Abbott - u shoqëruan nga parlamenti duke kaluar mes zhurmës së
demonstruesve.

Komisioni Evropian tha se Britania tani duhet të informojë ekzekutivin e BE-së për hapat e saj të ardhshëm sa më shpejt të jetë e mundur.

Protesta kundër Brexit-it

Beteja mbi Brexit u përhap në rrugët e Londrës të shtunën kur dhjetëra mijëra
njerëz u mblodhën për të kërkuar një referendum të ri ndërsa ligjvënësit
vendosin fatin e largimit të Britanisë nga Bashkimi Evropian.
Protestuesit që tundnin flamujt e BE-së dhe mbanin pankarta që kërkonin
që Brexiti të ndalet, u mblodhën në Parkun Lane të Londrës para se të
marshonin nëpër qendrën e kryeqytetit drejt parlamentit.

"Jam e zemëruar që nuk po dëgjohemi. Pothuajse të gjithë
sondazhet tregojnë se tani njerëzit duan të qëndrojnë në BE", tha Hannah Barton, një 56 vjeçare, nga Anglia qendrore.
"Kjo është një katastrofë kombëtare që pritet të ndodh dhe do të shkatërrojë ekonominë ".

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG