Lidhje

SHBA do të forcojë mbrojtjen e fushave të naftës në Siri


Shtetet e Bashkuara do fuqizojnë forcat e tyre aktualisht mbrojnë fushat e naftës dhe objektet Sirinë lindore nga grupi terrorist Shteti Islamik, edhe pse po e tërheqin shumicën e trupave.

Sekretari i Mbrojtjes Mark Esper u tha premten gazetarëve se SHBA po ndërmarrin disa veprime, për t’i mohuar ISIS-it hyrjen fushat e naftës.

Ai i bëri komentet pas një serie takimesh me aleatët e NATO-s Bruksel.

"Ne duam sigurohemi ata nuk do kenë qasje burimet mund t'i lejojnë godasin brenda rajonit, godasin Evropën dhe Shtetet e Bashkuara," tha ai. "Kjo do përfshijë disa forca mekanizuara," shtoi zoti Esper.

SHBA mbanin Sirinë verilindore rreth 1.000 trupa speciale, punonin gjerësisht me Forcat Demokratike Siriane kryesisht kurde, si pjesë e përpjekjes për mposhtur ISIS-in mënyrë përhershme.

nga çlirimi i territorit fundit mbajtur nga ISIS-i muajin mars, SHBA dhe forcat kurde ishin përqendruar spastrimin e celulave mbetura Shtetit Islamik dhe parandalimin e një kryengritjeje.

Por, fillim këtij muaji, Presidenti Donald Trump urdhëroi tërheqjen e forcave amerikane, pak përpara një ofensive Turqisë synonte spastrimin e rajonit kufitar nga luftëtarët kurdë, cilët Ankaraja i quan terroristë.

Deklaratat e sotme pasqyrojnë mesazhet e ndryshme lidhur me Sirinë ka ardhur këtë javë nga Uashingtoni.

XS
SM
MD
LG