Lidhje

Rifillojnë protestat në Irak


A protester waves the national flag during clashes with security forces in central Baghdad, Iraq, Monday, Jan. 20, 2020. Iraqi security forces also used live rounds, wounding over a dozen protesters, medical and security officials said, in…

Dhjetra protestues irakianë u plagosën sot në Bagdad dhe qytete të tjera në përleshje me forcat e sigurisë të cilët po përpiqeshin të hapnin rrugët e bllokuara.

Protestat shënojnë rifillimin e trazirave antiqeveritare pas një ndërprerjeje prej disa javësh.

Në Sheshin Tayaran të Bagdadit, protestuesit hodhën gjatë natës shishe me benzinë dhe gurë kundër policisë, e cila u përgjigj me gaz lotsjellës dhe granata çorientuese, thanë dëshmitarët.

Në qytete të tjera të Irakut jugor, qindra protestues dogjën goma dhe bllokuan rrugët kryesore. Ata thonë se Kryeministri Adel Abdul Mahdi nuk i ka përmbushur premtimet përfshirë emërimin e një qeverie të re të pranueshme për irakianët.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG